CHP Bilecik İl Kadın Kollarından İstifa Çağrısı  
CHP Bilecik İl Kadın Kolları Başkanı Nurten Bilecikligil son dönemde yaşanan çirkin olayla ilgili açıklama yapan Bakan Ramazanoğlu’na istifa çağrısında bulundu.
26.03.2016
1452
Yazı Boyutu: A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, 81 ilde eşzamanlı gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla, Ensar Vakfı’nda 45 çocuğa yönelik cinsel istismar olayı sonrası “Bir defa böyle bir olay yaşanması Ensar Vakfı’nın kötülenmesi için gerekçe olamaz” açıklamasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun istifasını istedi. İl Kadın Kolları Başkanı Nurten Bilecikligil tarafından okunan basın açıklaması şöyle:
“Çocukların cinsel istismara uğramasını önlemek devletin asli sorumluluğudur. Karaman’da 45 çocuğumuzun din kisvesi altında örgütlenmiş Ensar Vakfı’nda cinsel istismara uğraması bizi yürekten yaralamıştır, mevcut iktidarı, planlı olarak eğitim sistemimizi dejenere ederken, çocuklarımızı denetimsiz Kuran kurslarında, eğitimcilikle ilgisi olmayan bir güruhun eline teslim etmiştir. Bu üzücü olay çocuk istismarının toplumumuzda ne denli ciddi ve kapalı kalmış bir konu olduğunu bir kez daha göstermiştir.
Ülkemizde sosyal devlete olan gereksinim her geçen gün artarken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu “Bir defa böyle bir olay yaşanması Ensar Vakfı’nın kötülenmesi için gerekçe olamaz” diyerek çocuklarımıza yaşatılan acıyı daha da derinleştirmiştir.
 Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme”ye ilk İmza atan ülkelerden biridir. Ancak, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanının Ensar Vakfındaki 45 çocuğa taciz iddiaları ile ilgili yaptığı vahim açıklaması, yaşanan acıları ve mevcut hukuksuzlukları görmezden gelip hafife almaktadır. Oysa hiç kimse ve hiçbir kurum, bir çocuğun tırnağından daha kıymetli değildir.
Siyasi erkin başındaki bu kişi, taciz ve tecavüze uğramış çocuklara sahip çıkamıyorsa ve elde ettikleri güç, çocuğu ve kadını bu tür maruziyetlerden koruyamıyorsa bu asla kabul edilemez bir durumdur.
Söz konusu bakan derhal istifa etmelidir!
Biz Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak, çocuklarımızın korunması, geleceğimizin korunması, çocuk haklarının savunulması için, devleti, tüm kamu kurumlarını ve sivil toplum kuruluşlarını göreve çağırıyoruz. Çocuklarımızı bu anlayışa emanet etmeyeceğiz ve benzeri vakaların tekrar yaşanmaması için gerekli olan kalıcı çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesi konusunun takipçisi olacağız.